Hoppschabrak Octagon E-logga grey glitter black-white

2 114 kr 1 796.90 kr

Schabrak från Equiline i grått med den populära E-loggan E20 (Glitter black-white) på vänster sida, samt med passpoal P112 (black glitter, 6 mm).

Ett schabrak med fantastisk passform och kvalitet.​

  • Octagonquiltat schabrak i allergivänlig och antikrymp-behandlad bomullsmix med insida i extra mjuk bomullsmix.
  • Insidan är i ofärgad ecru för att förhindra att färgningssubstanser kommer i kontakt med hästen.
  • 900 g stoppning i bomull med hög andasfunktion.
  • Materialvalet och sammansättningen av de olika lagren ger en bra stötdämpning och ventilering. Finns även i dressyrmodell.
  • Tillverkas i Italien av Equiline.

Färg: Grå med svart glittrande kantband

Storlek: Full

Leveranstid: 6-8 veckor

Kan restnoteras

Kategorier: ,
Om varumärket
Equiline är Italiens ledande tillverkare av tillbehör och kläder för den ridande världen. Equiline grundades i början av 80-talet på initiativ av Paolo Marchetto, Italiens ledande tillverkare av ridutrustning och kläder som skapas för ryttaren och hästens välmående. Flera kollektioner är handgjorda och av absolut bästa material, vilket gör Equiline till ett av ridsportens mest exklusiva varumärke.