Tävlingsskjorta Guibert, Herr

1 949 kr

Snygg och stilren skjorta i ett fantastiskt material med 4-vägs stretch.
Bekväm skjorta som andas väldigt väl och torkar snabbt vilket gör den perfekt för tävlingsbruk.

Mycket fin kvalitet som både är lätt och mjuk. Skjortkrage i button-downmodell samt hel knäppning fram. Liten Cavalleria Toscana-logga på vänster sida vid midjan.

Perforerat tekniskt material med hög andasförmåga. Denna tävlingsskjorta kombinerar den eleganta designen med det mjuka och elastiska materialet i 4-vägsstretch. Det andningsbara och bekväma tyget gör den perfekt för säsongens alla tävlingar.

Den klassiska looken förfinas av en vit poplinkrage med knappar

Snygg modell på skjorta som kan bäras som den är, med slips eller kavaj.

  • Andas väldigt väl
  • Easy-care
  • Snabbtorkande
  • Anti – UV

80% Polyamid, 20% Elastan

Kan tvättas i 30 grader. Torktumlas ej.

Färg: Vit

38
41
Artikelnr: N/A Kategorier: ,
Om varumärket
Cavalleria Toscana är ett av ridsportens mest exklusiva varumärken. Med sin skräddarsydda design har Cavalleria Toscana gjort sig ett namn när de för samman stil, komfort, funktion och teknik. Varje kollektion är noggrant framtagen där varje ridbyxa, ridkavaj designas av modedesigners från de allra största modehusen.