Bombers Loose ring Tounge port Konnex thin, 7,5 cm ring

769 kr

Identisk med den ursprungliga Konnexstången, men ner slimmad till en tunnare design för att passa dagens hästar och ponnier. Med en tjocklek på endast 15 mm är den tunna Konnexstång precis rätt även för en ponnys mun liksom den lika proportionellt ned slimmade tounge porten.

Konnex Tongue Port Thin rekommenderas också som dressyrbett till kandar, passa hästar och ponnyer som inte kan ha ett tjockare bett tillsammans med bridoonbettet.
Ponnybetten levereras med sidodelar som i motsvarande grad minskat i storlek!

Info om Konnex: Konnex ger en kombinerad effekt av en tounge port och en bytterflymundel, men är smalare och positionerar sig mycket bekvämt i hästens mun. Lämplig för hästar med litet utrymme i munnen, t.ex. fullblodstyper eller äldre hästar (på grund av förändring i tandinriktning), hästar med stora tungor och i synnerhet sådana som är känsliga för tryck på tungan. Den formade övergången från mundel till bettring ger bettet stabilitet och lämpar sig väl för arbete med unghästar.

Loose Ring är avsedd för hästar som föredrar ett rörligt bett. Ringen löper smidigt genom en kopparhylsa vilket ökar livslängden av betten väsentligt.

Tjocklek: 15 mm.
Port: 30 mm hög.
Bettringar: 6 cm
Hårdhet: Soft

Beställningsvara. Normal leveranstid 8-9 arbetsdagar. 

12 cm
13 cm
Artikelnr: N/A Kategorier: ,
Om varumärket
Bombers bett tillverkas i Sydafrika och är helt handgjorda, vilket ger en unik möjlighet att själv välja hur varje liten detalj på bettet ska utformas. Man kan välja vilken typ av mundel man vill ha, vilken typ av ringar/skänklar, hur tjockt bettet ska vara och tom om man vill ha olika längd på höger och vänster sida på mundelarna. Mundelarna är i sötjärn och mässing och formade för att fördela trycket över en större yta, ringar/skänklar är i rostfritt stål.