Spön, Sporrar & Sporremmar
Skor, Ridstövlar & Strumpor
Hjälmar & Säkerhet
Accessoarer
Foder
Grimmor & Grimskaft
Benskydd
Sadeltillbehör
Vi har lång erfarenhet av hästar och allt arbete som medföljer.
Personalen på Stigsbergs Gård Har här samlat bra verktyg för arbetet men också små saker som livar upp tillvaron i stallet.
Black Friday rabatten dras i kassan.
Black Friday rabatten dras i kassan.
3 550 kr
Storlek M
Shell – Svart Shadow Glossy
Top – Svart Shadow Glossy
Trim – Chrome Black
Blazon – Black Chrome
Liner ingår EJ men finns att köpa till i valfri storlek. Ytterskalet på Samshield är tillverkat i Polycarbonat som även används till MC-hjälmar. Samshield-hjälmens innerskal är tillverkad av Polystyren i olika densitet, vilket ger en bättre stötupptagningsförmåga vid fall.
Du kan designa din egna Samshield hjälm på deras egna hemsida och sedan beställa i butik. Du kan även maila specialbeställningar till oss på info@stigsbergsgard.se
Samshield är resultatet mellan en ung professionell ryttares behov, en ung designers kreativa energi och en teknikers vision. Samshields filosofi är att alltid tillhandahålla avancerade produkter inom aktiv och passiv säkerhet, komfort, hygien, material, kvalité samt specialanpassning för den professionelle ryttaren.
Märkt VG1 och är därför godkänd för tävling tillsvidare.
Slut i lager
Inget konto ännu?
Skapa ett konto